Featured Lifestyle Recomended Seyahat

The Natural History Museum’da kaçırmamanız gerekenler

The Natural History Museum’da kaçırmamanız gerekenler October 5, 2017Leave a comment

Doğal Tarih Müzesine ilk adım atışımı unutamıyorum! Dışardan bakılınca bina Londra’nın en ihtişamlı binalarından… İçeri girdiğinizde camların ve duvarların işlemeleri sizleri geçmişe götürmeye yeterli…

Kapıdan ilk adımınızı attığınızda sizi orada muazzam bir Diplodocus iskelet modeli karşılıyor.

İlk günden beri NHM’i bilgi fışkıran, herkesi şaşırtan ve Londra‘nın gururu olan bir müze olarak biliyoruz. Zooloji, paleontoloji, botanik ve jeolojinin 80 milyondan fazla örneği bulunan müze, aynı zamanda dünyaca ünlü doğallığı koruma merkezidir. Bugüne kadar müzede Charles Darwin’in kendisi tarafından toplanan eserler sergileniyor.

Londra’da bir gün bile geçiriyorsanız, muhakkak müzeyi ziyaret etmelisiniz… Tabiki giriş tamamen ücretsiz.

Şimdi müzenin en heyecan verici sergilerine göz atalım.

The Hintze Hall

Kapıdan girer girmez dünyanın en büyük canlısı olan 82ft’lik bir mavi balina iskeleti ile karşılaşacaksınız. Kaçırmanız mümkün değil acayip görkemli…. Ancak bu güzel salonda görülmeye değer tek şey bu değil. Çevresinde yürüyüşe çıkınca tam boyutlu bir Amerikan Mastodon iskeleti ve 3.5 metre uzunluğundaki İrlandalı Elk boynuzları da dahil olmak üzere, zamanında dünyamızda yaşamış olan canlıları bulacaksınız.

Bu arada Charles Darwin’in arka merdiven üzerindeki heykelini kaçırmayın.

Dinazorlar

Ana salondan sola sonra bir daha sola dönün, müzenin ünlü “Dinosaurs” sergisinde kendinizi bulacaksınız. Burada , Triceratops, Iguandon, Stegosaurus, Allosaurus ve Parasaurolophus da dahil olmak üzere müzedeki en eski hayvan örnekleri ile karşılaşacaksınız. Burada bulunan iskeletlerin bazıları 150 milyon yaşından daha büyük. Korkmayın sakın,  ama ben biraz ürktüm açıkçası 🙂 Bazıları gerçekten yüreğinizi hoplatıyor…

Animatronic Tyrannosaurs Rex’in kükremelerini kaçırmayın.

The Mammal House

Mavi  Balina iskeletini sevdiyseniz bu bölümüde seveceksiniz. Muhteşem Balina ve Yunus modellerinden tuhaf Diprotodon’a kadar her türlü garip canlı türlerini görmek mümkün. Bu bölümde dünyanın doğal çeşitliliğini görmek mümkün…

Mavi Balina salonundaki insan biyolojisi sergisini ve üst katındaki galeriyi kaçırmayın.

The Red Zone

Altı üstü kaya dersin fakat, o kayalara bakmanın bu kadar büyüleyici olacağını hiç düşünmemiştim. Volkanlardan, depremlerde kopan parçalara kadar herşeyi bu bölümde bulabilirsiniz. Dev Metal olarak yapılmış gezegenimizin içine yürüyen merdiven ile çıkıyorsunuz harika ve şaşırtıcı bir deneyim.

“Red zone” duvarındaki deprem simülatörünü kaçırmayın.

Londra’da daha çok vaktiniz varsa NHM’da bir kaç gününüzü harcayabilirsiniz. Ancak vaktiniz sınırlı ise yukarıdaki sıraladığım sergiler en can alıcı olanları.

Müzede bir çok iyi sergi ve etkinlik yapılıyor. Film gecelerinden, kelebek sergilerine ya da yılın vahşi yaşam fotoğrafçılığına kadar sunulan eşsiz deneyimler mevcut. Girişte çıkışta bulabileceğiniz etkinlik cetveline bi göz atın.

Umarım sizde gezerken benim kadar keyif alırsınız…

Photo by: Gokce Georgiou

Writen by: Gokce Georgiou

Leave a Reply

Your email address will not be published.