Featured Lifestyle Recomended Seyahat

“Stonehenge” Ingiltere de Turistik Bir Gezi

“Stonehenge” Ingiltere de Turistik Bir Gezi June 25, 2018Leave a comment

Bu sefer yeme içmeli değil gezmeli bir yazı ile karşınızdayım. Süreki şehire uzak oturduğum için isyan ediyorum fakat bazı zamanlarda da şükretmek lazım. Mesela bazi tarihi ve turistik yerlere yakımın. Bence bu büyük bir nimet.

 

Geçenlerde Stonehenge ‘i ziyaret ettik. Bizim eve yarım saat uzaklıkta fakat Londra ve Oxford’dan da turlar kalkıyor.

Londra’dan ya da Oxford’dan tur ile gitmek isterseniz £51.00 gibi düşünebilirsiniz.

 Stonehenge ziyaret ücretleri;

 

Tek kişi £17.50

Aile fiyatı (2 büyük 3 çocuk) £45.50

Yarım günlük tur fiyatı £45.90

Biz araba ile gittiğimiz için ulaşım çok kolay oldu. Salisbury ovasına vardıktan sonra otobüslerle bizi Stonehenge’e götürdüler. 5 dakikalık bir yol, geri dönüş yine aynı sekilde yapılıyor.

Stonehenge Salisbury bölgesinde sonsuz bir düzlüğün ortasında çember şekinde dizilmiş devasal taşların bulunduğu bölge. Peki bu taşlar neden ve kim tarafından o bölgeye gelmiş? İşte bu ciddi bir muamma.

Bu yapının Antik Çağ eseri olduğu kabul edilse de bir kesim araştırmacı da Antik Çağ öncesine dayandığını iddia ediyor. Bir çok araştırmacı bu yapının sırrını çözmeye çalışmiş fakat nafile. Kesin bir sonuç yok elimizde. Bunlardan biri Stonehenge’in bir tapınak olduğu yönünde.

Bu taşlar o kadar büyük ve o kadar muntazam dizilmiş ki. Akıl alır bir durum değil gerçekten. Bu konu üzerine bir çok komplo teorileri kurulmuş ve kesin bir cevap bulunamamış.

Benim şahsi görüşüm gerçekten muhteşem bir yapıt ve her ne kadar bu taşların yalnızca 17’si ayakta kalmış olsada, çok güzel kıymeti bilinmiş etrafı rop ile çevrilmiş dokunmanız mümkün değil. 20 kusur yıl öncesine kadar yanına yaklaşıp dokunmak serbestmiş fakat taşlar zarar gormeye başlayınca hemen çevresine bir hat çevirmişler. Ozellikle alabildiğine yeşil bir doğanın içinde böyle bir yapıtın bulunmasi insana huzur veriyor.

Ziyaretçi merkezinin dışındaki Neolitik evlerin etrafında dolaşımayida unutmayin. İnsanların 4.500 yıl önce nasıl yaşadıklarını hayal etmek için içeriye adım atmaniz yeterli…

Photos by; Gokce Georgiou

Written by; Gokce Georgiou

Leave a Reply

Your email address will not be published.